7 sposobów na samodzielną naukę języka angielskiego

W dobie nauczania zdalnego trzeba zaleźć swój własny styl nauki we własnym zakresie oraz motywację żeby się za tę naukę zabrać, dlatego przedstawiamy 7 sposobów na samodzielną naukę języka angielskiego.

SPORZĄDŹ PLAN NAUKI

W samodzielnej nauce dużym plusem jest to, że to ty samodzielnie możesz ułożyć czas przeznaczony na lekcje. Biorąc pod uwagę to, jak dużo czasu poświęcasz własnej pracy lub uczęszczania do szkoły, dopasuj odpowiednie dla ciebie i twojego zdrowia godziny. Najlepszy czas na efektywną naukę to od czterdziestu pięciu minut do dwóch godzin. Oczywiście możesz dodać więcej lub mniej czasu, ale staraj się nie opuszczać żadnego dnia. W zabiegane dni wystarczy nawet pół godziny. Ważne, aby zachować rutynę i codziennie praktykować język. 

 

WYZNACZ SWÓJ CEL

Wiadomo, że nic nie motywuje tak, jak dążenie do swojego celu i spełnienia marzenia. Bez żadnego powodu, dla którego chcesz się nauczyć języka obcego, nauka nie będzie sprawiała Ci tyle przyjemności, ile powinna. Dlatego zastanów się, dlaczego chcesz to właśnie zrobić. Czy chodzi o zdobycie lepszej pracy, wyprowadzkę za granicę, czy bezkońcowe podróżowanie. Każdy cel, dopóki czujesz, że dasz radę go osiągnąć, jest najlepszą motywacją.  

 

ZNAJDŹ SWÓJ STYL NAUKI

Długie siedzenie godzinami nad książkami nawet po trzydziestu minutach może przestać dawać jakiekolwiek efekty. Aby nie poddawać się podczas nauki i czuć się zmęczonym zostało stworzone kilka sposobów na organizację czasu pracy: 

  • Technika Pomodoro- jedna runda polega na skupieniu się na jednym lub kilku zagadnień, na które mamy dwadzieścia pięć minut. Po upływie czasu robimy pięć minut przerwy. Liczba wykonywanych rund jest dowolna. 
  • ZJEDZ ŻABĘ- sama nazwa może być niepokojąca, ale w praktyce wygląda lepiej. Według tej metody warto wybrać według nas najtrudniejsze polecenie lub zagadnięcie i wykonać je jako pierwsze. Nie ważne ile czasu nam to zajmie, musimy przełamać lody i skończyć zadanie. 
  • LISTA DO SKREŚLANIA- metoda najlepiej sprawdzająca się dla ludzi, którzy lubią dobry porządek w pracy. Tworzymy listę z zadaniami, które chcemy w danym dniu wykonać, na przykład powtórzyć słownictwo z ubrań i nauczyć się dziesięciu fiszek. Dopiero po wykreśleniu wszystkich pozycji można zakończyć naukę. 

 

ZADBAJ O OTOCZENIE

Dobre oświetlenie i wygodne siedzenie to tylko jedne z podstawowych rzeczy, które pomogą Ci w nauce. Przygotuj sobie herbatę, kawę lub inny napój, możesz postawić przy nim nawet małą przekąskę. Jeżeli nie potrzebujesz telefonu odłóż go na bok, aby nie rozpraszał Cię podczas odbywania lekcji. Nie puszczaj głośnej i zawierającej słowa muzyki. Łatwo stracić uwagę poświęconą językowi i przekierować ją na grane piosenki. Jeżeli musisz mieć w tle jakieś dźwięki, warto włączyć stworzone specjalne playlisty do nauki, muzykę klasyczną lub instrumentalną wersję utworów. I na koniec zachowaj porządek na swoim miejscu pracy. Bałagan łatwo demotywuje i nie sprawia przyjaznych warunków do spędzania czasu. 

ZAINWESTUJ W POMOCE NAUKOWE

Mimo, że wybrałeś samodzielną wersję nauki i tak nie obejdzie się bez korzystania z popularnych między nauczycielami pomocy. Co warto przygotować przed rozpoczęciem? 

  • Podręcznik i ćwiczenia, najlepiej z tego samego wydawnictwa i poziomu. Do każdego z nich dołączany jest zestaw plików audio potrzebnych do rozwiązywania niektórych zadań. 
  • Słownik gramatyczny angielsko- polski, istnieją również słowniki obrazkowe, które bardzo dobrze sprawdzają się w nauce poszczególnych kategorii. 
  • Fiszki, które są dostępne w wielu wersjach. Papierowe, dostępne w sklepach papierniczych lub wykonane samodzielnie, oraz internetowe, na przykład na stronie Fiszkoteka zawierającej miliony przygotowanych specjalnie dla studentów fiszek. 

 

UŻYWAJ ANGIELSKIEGO NA RÓŻNE I NOWE SPOSOBY

Aby nie tylko wzmocnić wiedzę poznaną podczas nauki, ale również poczuć się bardziej komfortowo z obcym językiem, warto zacząć korzystać z niego w codziennych sytuacjach. Jeżeli lubisz czytać rano wiadomości ze świata spróbuj wyszukać interesującą Cię sprawę w języku angielskim. Nie pozwól, by duża ilość nieznanych słów Cię załamała. Nie musisz zrozumieć całego tekstu od razu, pamiętaj, że wszystko dzieje się stopniowo. W wielu księgarniach dostępne są książki właśnie w języku angielskim, podzielone na różne kategorie i różne poziomy. Może brzmieć to zabawnie, ale zaczynanie od czytania książek dla dzieci nie jest złym pomysłem. Po spróbowaniu sam ocenisz, czy możesz zacząć szukać czegoś trudniejszego, czy jeszcze warto poświęcić na nie czas. Co do miłośników filmów sytuacja jest bardzo podobna. Zamiast dotychczasowych polskich napisów zacznij czytać z angielskich. Jeżeli po pewnym czasie poczujesz się już pewnie, możesz postawić sobie wyzwanie i wyłączyć polski lektor, co zostawia Cię z oryginalnym dźwiękiem i angielskimi napisami. Staraj się oczywiście mieć nad wszystkim kontrolę, aby nie narzucać zbyt wielu nowych rzeczy na raz. 

 

UCZ SIĘ NA WŁASNYCH BŁĘDACH I NIE PODDAWAJ SIĘ

Nie możesz oczekiwać, że po kilku tygodniach będziesz płynnie i bezbłędnie posługiwał się angielskim, dlatego nie pozwól, aby taki tok myślenia wyprowadził Cię z równowagi i zniszczył twoją motywację. Jeżeli popełnisz błąd, nawet bardzo duży i oczywisty, nie przejmuj się i powtarzaj go, do momentu aż o nim zapomnisz. Zapisuj wszystkie swoje pomyłki w zeszycie lub twórz z nich fiszki, aby w następnych dniach sprawdzić, czy dalej masz z tym problem. Nawet po kilku latach nauki niektórzy łapią się na bardzo prostym błędzie, ale taka czynność jest kompletnie naturalna. Zdarza się to nie tylko studentom, ale i osobom, których językiem ojczystym jest język angielski. Spędzanie długich godzin nad danymi błędami nie jest stratą i niepotrzebną czynnością, do której można później wrócić, więc po prostu daj sobie trochę czasu i nie spiesz się. 

Udostępnij:

Facebook
LinkedIn

Używamy plików cookies, aby ułatwić korzystanie z naszej strony. Jeżeli nie chcesz, aby były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia przeglądarki.