Przydatne informacje przed podróżą do Włoch

Pomimo aktualnej sytuacji na świecie możemy przecież marzyć i planować podróże, zarówno te mniejsze, jak i te duże. Na dziś przygotowałam kilka informacji, które przydadzą się przed podróżą do Włoch.

• Coperto

Jedząc we Włoszech w restauracjach z obsługą kelnerską musimy być przygotowani na większe wydatki niż zazwyczaj. Oprócz ceny dań na naszym rachunku znajdziemy też coperto czyli opłatę za sztućce, często także wodę i chleb. Koszt? Podany jest drobnym druczkiem w menu. Waha się od €1 do €10 za każdą osobę. Należy też wiedzieć, że coperto nie jest napiwkiem. Jest opodatkowane, nie idzie do kieszeni obsługi, tylko w całości do właściciela lokalu.

• Cafe seduto o in piedi

We włoskich kawiarniach są dwie opcje wypicia kawy, seduto albo in piedi. Seduto czyli na siedząco, z obsługą kelnerską, oczywiście jest droższa, bo dodatkowo płacimy za serwis.

In piedi czyli na stojąco przy barze. Pijąc kawę w ten sposób zapłacimy mniej, bo nie zostanie nam doliczona opłata za serwis, lecz należy pamiętać, że zamawiając kawę in piedi nie należy siadać przy stoliku, jest to niegrzeczne.

• Servizio

Kwota za obsługę ustalona z góry, często podana w menu. Płacąc servizio nie musimy martwić się o napiwek dla obsługi.

• Opłata klimatyczna/tassa di soggiorno

W wielu regionach we Włoszech doliczana jest opłata klimatyczna i powoduje to często nieporozumienia. Rezerwując nocleg przez Airbnb płacimy od razu cała kwotę, a po przyjeździe okazuje się, że musimy dopłacić kilkadziesiąt. Rzadko zdarza się, że ta opłata doliczana jest do rezerwacji. Przykładowo, we Florencji opłata wynosi od €1,5 do €5 za dzień za osobę (w zależności od standardu noclegu).

• Aperitivo

Coś bardzo charakterystycznego dla Włoch, wymyślone zostało w 1786 roku w Turynie i jest bardzo popularne (zwłaszcza na północy kraju). W zależności od lokalu, zaczyna się w granicach 17-19 i służy zaostrzeniu apetytu oraz spotkaniu się ze znajomymi czy rodziną i spędzeniu razem trochę czasu. Aperitivo to kwintesencja włoskiego dolce vita. Na talerzu przekąsek mogą się znaleźć: pizza, chipsy, focaccia, bruschetta, orzeszki, oliwki, prosciutto i włoskie sery. Oprócz talerza mamy też do wyboru włoskie drinki i wina: Aperol, Martini, Vermouth, Campari, Spritz, Negroni czy Prosecco.

Zazwyczaj cena wynosi €7- €10 za drink/wino + talerz przekąsek. Mam nadzieję, że ten krótki post przyda się wielu osobom, które planują odwiedzić słoneczną Italię, gdy tylko granice zostaną otwarte.

Aleksandra Kalinowska, lektorka Oxford Language Centre

Udostępnij:

Facebook
LinkedIn

Używamy plików cookies, aby ułatwić korzystanie z naszej strony. Jeżeli nie chcesz, aby były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia przeglądarki.